1812B103K102NT
Mfr.Part #
1812B103K102NT
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Temperature Coefficient :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Weight :
26.988746mg
Height :
1.55mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Capacitance :
10000pF
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.065 1.65mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
1kV
Size / Dimension :
0.180Lx0.125W 4.57mmx3.18mm
Width :
3.18mm
Length :
4.57mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
1812B103K102NT
Knowles Precision 1812B103K102NT
10000pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.125W 4.57mmx3.18mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)