1812AC822KAT3A
Mfr.Part #
1812AC822KAT3A
Description
CAP CER 8200PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
3.2mm
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Mount :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Multilayer :
yes
Length :
4.6mm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
8200pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Number of Pins :
Height :
2.54mm
Thickness :
2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Datasheets
1812AC822KAT3A
KYOCERA AVX 1812AC822KAT3A
8200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC822KAT3A Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
1812AC822KAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV