1812AC822KAT1A
Mfr.Part #
1812AC822KAT1A
Description
CAP CER 8200PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
1kV
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Capacitance :
8200pF
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Length :
4.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
2.54mm
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
X7R
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
2.54mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
Case Code (Metric) :
Published :
Lead Free :
Lead Free
Feature :
High Voltage
Multilayer :
yes
Datasheets
1812AC822KAT1A
KYOCERA AVX 1812AC822KAT1A
8200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC822KAT1A Overview
Programs on this device are of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 1kV Volts DC - Rated DC.
1812AC822KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV