1812AC821KAT1A
Mfr.Part #
1812AC821KAT1A
Description
CAP CER 820PF 1KV X7R 1812
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
1kV
Depth :
3.2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Length :
4.6mm
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.54mm
Capacitance :
820pF
Number of Pins :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Datasheets
1812AC821KAT1A
KYOCERA AVX 1812AC821KAT1A
820pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC821KAT1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
1812AC821KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV