1812AC682MAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC682MAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
2.54mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Pbfree Code :
yes
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
6800pF
Feature :
High Voltage
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Voltage - Rated DC :
1kV
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
3.2mm
Height :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.6mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
1812AC682MAT1A
KYOCERA AVX 1812AC682MAT1A
6800pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC682MAT1A Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.
1812AC682MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV