1812AC682KAT3A
Mfr.Part #
1812AC682KAT3A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.6mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Min Operating Temperature :
-55°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Height :
1.8034mm
Voltage - Rated DC :
1kV
e3
Pbfree Code :
Number of Terminations :
2
Dielectric :
X7R
Tolerance :
10%
Width :
3.2mm
Mounting Feature :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
6.8nF
Datasheets
1812AC682KAT3A
KYOCERA AVX 1812AC682KAT3A
6.8nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
1812AC682KAT3A Overview
The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 1kV, it can operate.
1812AC682KAT3A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV