1812AC682KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC682KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
4.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
3.2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Voltage - Rated DC :
1kV
Case Code (Imperial) :
Height :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Published :
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Feature :
High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
2.54mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
6800pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
1812AC682KAT1A
KYOCERA AVX 1812AC682KAT1A
6800pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC682KAT1A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
1812AC682KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV