1812AC562MAT3A
Mfr.Part #
1812AC562MAT3A
Description
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1812
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Capacitance :
5600pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1812AC562MAT3A
KYOCERA AVX 1812AC562MAT3A
5600pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC562MAT3A\SB Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
1812AC562MAT3A\SB Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm