1812AC562MAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC562MAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
1kV
Height :
2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
5600pF
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Thickness :
2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Mount :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±20%
Depth :
3.2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
High Voltage
Length :
4.6mm