1812AC562KATME
Mfr.Part #
1812AC562KATME
Description
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1812
Capacitance :
5600pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
2.54mm
Dissipation Factor :
2.5 %
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Published :
Height :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Depth :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Length :
4.5mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
High Voltage
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Datasheets
1812AC562KATME
KYOCERA AVX 1812AC562KATME
5600pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC562KATME Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
1812AC562KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV