1812AC562KAT3A
Mfr.Part #
1812AC562KAT3A
Description
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Feature :
High Voltage
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Length :
4.6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
5600pF
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
26.988746mg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, 13 INCH
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C