1812AC562KAT1A
Mfr.Part #
1812AC562KAT1A
Description
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Height :
2.54mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
1kV
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
1812 (4532 Metric)
Number of Pins :
2
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
2.54mm
Length :
4.6mm
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
5600pF
Datasheets
1812AC562KAT1A
KYOCERA AVX 1812AC562KAT1A
5600pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC562KAT1A Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
1812AC562KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV