1812AC561KATME
Mfr.Part #
1812AC561KATME
Description
CAP CER 560PF 1KV X7R 1812
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Voltage
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Thickness :
2.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
1kV
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Depth :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
560pF
Published :
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
1812AC561KATME
KYOCERA AVX 1812AC561KATME
560pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC561KATME Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
1812AC561KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV