1812AC502KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC502KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5000PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
2.54mm
Feature :
High Voltage
Voltage - Rated DC :
1kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Thickness :
2.54mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
5000pF
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Published :
Weight :
26.988746mg
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
1812AC502KAT1A
KYOCERA AVX 1812AC502KAT1A
5000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC502KAT1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
1812AC502KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV