1812AC472MAT3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC472MAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
1kV
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height :
2.54mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Voltage
Thickness :
2.54mm
Multilayer :
yes
Published :
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
4700pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Termination :
SMD/SMT
Length :
4.6mm
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
1812AC472MAT3A
KYOCERA AVX 1812AC472MAT3A
4700pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC472MAT3A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
1812AC472MAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV