1812AC472MAT1A\SB
Mfr.Part #
1812AC472MAT1A\SB
Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1812
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Capacitance :
4700pF
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Datasheets
1812AC472MAT1A\SB
KYOCERA AVX 1812AC472MAT1A\SB
4700pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC472MAT1A\SB Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
1812AC472MAT1A\SB Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm