1812AC472MAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC472MAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Published :
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
3.2mm
Thickness :
2.54mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
1kV
Height :
2.54mm
Length :
4.6mm
Capacitance :
4700pF
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Feature :
High Voltage
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Datasheets
1812AC472MAT1A
KYOCERA AVX 1812AC472MAT1A
4700pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC472MAT1A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
1812AC472MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV