1812AC472KAZ1A
Mfr.Part #
1812AC472KAZ1A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Height :
2.54mm
Package / Case :
Length :
4.5mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
4.7nF
Voltage - Rated DC :
1kV
Tolerance :
10%
Width :
3.2mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Series :
SIZE(FLEXITERM)HV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Operating Temperature (Max) :
125°C
Voltage - Rated :
1kV
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Temperature Characteristics Code :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Datasheets
1812AC472KAZ1A
KYOCERA AVX 1812AC472KAZ1A
SIZE(FLEXITERM)HV 4.7nF 1kV Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
1812AC472KAZ1A Overview
A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
1812AC472KAZ1A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV