1812AC472KATBE
Mfr.Part #
1812AC472KATBE
Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Length :
4.5mm
Feature :
High Voltage
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
1kV
Height :
2.54mm
Packing Method :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
1812 (4532 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
4700pF
Tolerance :
±10%
Depth :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Thickness :
2.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Temperature Characteristics Code :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
1812AC472KATBE
KYOCERA AVX 1812AC472KATBE
4700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC472KATBE Overview
A 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 1kV.
1812AC472KATBE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV