1812AC471MATME
Mfr.Part #
1812AC471MATME
Description
CAP CER 470PF 1KV X7R 1812
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
470pF
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Height :
2.54mm
Thickness :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Surface Mount, MLCC
Depth :
3.2mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Datasheets
1812AC471MATME
KYOCERA AVX 1812AC471MATME
470pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC471MATME Overview
Programs on this device are of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 1kV Volts DC - Rated DC.
1812AC471MATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV