1812AC471MAT3A
Mfr.Part #
1812AC471MAT3A
Description
CAP CER 470PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 13 INCH
Thickness :
2.54mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
4.6mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
1kV
Depth :
3.2mm
Capacitance :
470pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Feature :
High Voltage
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Height :
2.54mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
1812AC471MAT3A
KYOCERA AVX 1812AC471MAT3A
470pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC471MAT3A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
1812AC471MAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV