1812AC471KATME
Mfr.Part #
1812AC471KATME
Description
CAP CER 470PF 1KV X7R 1812
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Feature :
High Voltage
Lead Free :
Lead Free
Published :
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
1kV
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
470pF
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.54mm
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Depth :
3.2mm
Thickness :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Datasheets
1812AC471KATME
KYOCERA AVX 1812AC471KATME
470pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC471KATME Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.
1812AC471KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV