1812AC471KAT9A
Mfr.Part #
1812AC471KAT9A
Description
CAP CER 470PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Published :
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
High Voltage
Weight :
26.988746mg
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
470pF
Thickness :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Depth :
3.2mm
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Height :
2.54mm
Packaging :
Bulk
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
1812AC471KAT9A
KYOCERA AVX 1812AC471KAT9A
470pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC471KAT9A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
1812AC471KAT9A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV