1812AC471KAT1A
Mfr.Part #
1812AC471KAT1A
Description
CAP CER 470PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Thickness :
2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
3.2mm
Capacitance :
470pF
Feature :
High Voltage
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
1 (Unlimited)
Height :
2.54mm
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
1kV
Length :
4.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Datasheets
1812AC471KAT1A
KYOCERA AVX 1812AC471KAT1A
470pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC471KAT1A Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.
1812AC471KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV