1812AC470KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC470KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
High Voltage
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Depth :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
47pF
Height :
2.54mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
1kV
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Thickness :
2.54mm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
99 Weeks
Datasheets
1812AC470KAT1A
KYOCERA AVX 1812AC470KAT1A
47pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC470KAT1A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
1812AC470KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV