1812AC393KAZ1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC393KAZ1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.039UF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.039µF
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Depth :
3.2mm
Weight :
26.988746mg
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
1kV
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4.5mm
Height :
2.54mm
Series :
FLEXITERM®
Published :
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.54mm
Datasheets
1812AC393KAZ1A
KYOCERA AVX 1812AC393KAZ1A
FLEXITERM® 0.039μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC393KAZ1A Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
1812AC393KAZ1A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV