1812AC393KAT1A
Mfr.Part #
1812AC393KAT1A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.039UF 1KV X7R 1812
Stock
25
In Stock :
25
X7R
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±10%
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
1kV
Feature :
High Voltage
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness :
2.54mm
Height :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
1812
Length :
4.6mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mount :
Surface Mount
Published :
2007
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.039µF
Multilayer :
yes
Datasheets
1812AC393KAT1A
KYOCERA AVX 1812AC393KAT1A
0.039μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC393KAT1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
1812AC393KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV