1812AC392MAT1A
Mfr.Part #
1812AC392MAT1A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3900PF 1KV X7R 1812
2
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
3900pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Feature :
High Voltage
Weight :
26.988746mg
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Depth :
3.2mm
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Thickness :
2.54mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
Length :
4.6mm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
1812AC392MAT1A
KYOCERA AVX 1812AC392MAT1A
3900pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC392MAT1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
1812AC392MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV