1812AC391KAT1A
Mfr.Part #
1812AC391KAT1A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 1KV X7R 1812
Voltage - Rated DC :
1kV
Case Code (Imperial) :
Feature :
High Voltage
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Published :
WRAPAROUND
Thickness :
2.54mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
390pF
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
3.2mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Length :
4.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
2.54mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
1812AC391KAT1A
KYOCERA AVX 1812AC391KAT1A
390pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC391KAT1A Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
1812AC391KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV