1812AC333MAT1A
Mfr.Part #
1812AC333MAT1A
Description
CAP CER SMD
Length :
4.6mm
Tolerance :
20%
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Capacitance :
33nF
Width :
3.2mm
Height :
2.794mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
X7R
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
1812AC333MAT1A
KYOCERA AVX 1812AC333MAT1A
33nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
1812AC333MAT1A Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
1812AC333MAT1A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV