1812AC333KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC333KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 1812
Stock
500
In Stock :
500
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
2014
Voltage - Rated DC :
1kV
Tolerance :
±10%
Height :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.033µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 7 INCH
Depth :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
2.54mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
4532
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
High Voltage
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
1812AC333KAT1A
KYOCERA AVX 1812AC333KAT1A
0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC333KAT1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
1812AC333KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV