1812AC333JAT1A
Mfr.Part #
1812AC333JAT1A
Description
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
1812 (4532 Metric)
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
1kV
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Depth :
3.2mm
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Thickness :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.033µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
2.54mm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
1812AC333JAT1A
KYOCERA AVX 1812AC333JAT1A
0.033μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC333JAT1A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
1812AC333JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV