1812AC332MAT3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC332MAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Height :
2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±20%
Capacitance :
3300pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Feature :
High Voltage
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
1kV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, 13 INCH
Case Code (Imperial) :
Length :
4.6mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
1812AC332MAT3A
KYOCERA AVX 1812AC332MAT3A
3300pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC332MAT3A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
1812AC332MAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV