1812AC332MAT1A
Mfr.Part #
1812AC332MAT1A
Description
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Height :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Capacitance :
3300pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±20%
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Termination :
SMD/SMT
Length :
4.6mm
Lead Free :
Lead Free
Feature :
High Voltage
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Thickness :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Multilayer :
yes
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
1812AC332MAT1A
KYOCERA AVX 1812AC332MAT1A
3300pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC332MAT1A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
1812AC332MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV