1812AC332KATME
Mfr.Part #
1812AC332KATME
Description
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Thickness :
2.54mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
2.54mm
Tolerance :
±10%
Width :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Feature :
High Voltage
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
1kV
Length :
4.5mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Capacitance :
3300pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1812AC332KATME
KYOCERA AVX 1812AC332KATME
3300pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC332KATME Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
1812AC332KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV