1812AC332KAT3A
Mfr.Part #
1812AC332KAT3A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Positive Tolerance :
10%
Size Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Operating Temperature (Max) :
125°C
Height :
1.8034mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Surface Mount :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Width :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
JESD-609 Code :
e3
Negative Tolerance :
10%
Capacitance :
0.0033μF
Length :
4.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 13 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
1812AC332KAT3A
KYOCERA AVX 1812AC332KAT3A
0.0033μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
1812AC332KAT3A Overview
1812AC332KAT3A Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient