1812AC332KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC332KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
4.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.8034mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Capacitance :
3300pF
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
2.54mm
Feature :
High Voltage
Temperature Characteristics Code :
X7R
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Datasheets
1812AC332KAT1A
KYOCERA AVX 1812AC332KAT1A
3300pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC332KAT1A Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.
1812AC332KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV