1812AC330KATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC330KATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 33PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
33pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
X7R
Feature :
High Voltage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Thickness :
2.54mm
Published :
Height :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
1812AC330KATME
KYOCERA AVX 1812AC330KATME
33pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC330KATME Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
1812AC330KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV