1812AC273MATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC273MATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.027μF
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Thickness :
2.54mm
Height :
2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
4.5mm
Feature :
High Voltage
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Radiation Hardening :
No
Published :
Voltage - Rated DC :
1kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C