1812AC273MAT9A
Mfr.Part #
1812AC273MAT9A
Description
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Width :
3.2mm
Capacitance :
0.027μF
HTS Code :
High Voltage
Length :
4.5mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
1kV
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Case Code (Metric) :
Datasheets
1812AC273MAT9A
KYOCERA AVX 1812AC273MAT9A
0.027μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC273MAT9A Overview
Programs on this device are of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 1kV Volts DC - Rated DC.
1812AC273MAT9A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV