1812AC273MAT3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC273MAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.027μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Datasheets
1812AC273MAT3A
KYOCERA AVX 1812AC273MAT3A
0.027μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC273MAT3A\SB Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
1812AC273MAT3A\SB Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm