1812AC273MAT2A
Mfr.Part #
1812AC273MAT2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Package / Case :
Length :
4.5mm
Dielectric :
X7R
Capacitance :
27nF
Depth :
3.2mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
20%
Datasheets
1812AC273MAT2A
KYOCERA AVX 1812AC273MAT2A
27nF Ceramic Capacitor 20% 1812
1812AC273MAT2A Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
1812AC273MAT2A Features
with the voltage - Rated DC of 1kV