1812AC273MAT1AJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC273MAT1AJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Voltage
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
1kV
Capacitance :
0.027μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
2.54mm
Datasheets
1812AC273MAT1AJ
KYOCERA AVX 1812AC273MAT1AJ
0.027μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC273MAT1AJ Overview
Programs on this device are of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 1kV Volts DC - Rated DC.
1812AC273MAT1AJ Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV