1812AC273KAZ2A
Mfr.Part #
1812AC273KAZ2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Height :
1.8034mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.027μF
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Multilayer :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Width :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Max) :
125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Positive Tolerance :
10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Negative Tolerance :
10%
Length :
4.6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
Datasheets
1812AC273KAZ2A
KYOCERA AVX 1812AC273KAZ2A
0.027μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
1812AC273KAZ2A Overview
1812AC273KAZ2A Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient