1812AC273KAT1A
Mfr.Part #
1812AC273KAT1A
Description
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Voltage
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.027μF
Voltage - Rated DC :
1kV
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
GENERAL PURPOSE
Thickness :
2.54mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
3.2mm
Pbfree Code :
yes
Height :
2.54mm
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
4.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
1812AC273KAT1A
KYOCERA AVX 1812AC273KAT1A
0.027μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)