1812AC273KAJ1A
Mfr.Part #
1812AC273KAJ1A
Description
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812
Capacitance :
0.027μF
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
1kV
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Thickness :
2.54mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Depth :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.54mm
Datasheets
1812AC273KAJ1A
KYOCERA AVX 1812AC273KAJ1A
0.027μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC273KAJ1A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 1kV, it can operate.
1812AC273KAJ1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV