1812AC273JAT1A
Mfr.Part #
1812AC273JAT1A
Description
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.027μF
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Datasheets
1812AC273JAT1A
KYOCERA AVX 1812AC273JAT1A
0.027μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC273JAT1A\SB Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
1812AC273JAT1A\SB Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm