1812AC233KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC233KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.023UF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
High Voltage
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
2.54mm
Depth :
3.2mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
1kV
Published :
Thickness :
2.54mm
Capacitance :
0.023μF
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
1812AC233KAT1A
KYOCERA AVX 1812AC233KAT1A
0.023μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC233KAT1A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
1812AC233KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV