1812AC223MAT3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC223MAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Weight :
26.988746mg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Published :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Pins :
2
Height :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Capacitance :
0.022µF
Feature :
High Voltage
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
2.54mm
Length :
4.6mm
Datasheets
1812AC223MAT3A
KYOCERA AVX 1812AC223MAT3A
0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC223MAT3A Overview
A 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 1kV.
1812AC223MAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV