1812AC223KATRE
Mfr.Part #
1812AC223KATRE
Description
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 13 INCH
X7R
Height :
2.54mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
GENERAL PURPOSE
Depth :
3.2mm
Radiation Hardening :
No
Length :
4.5mm
Case Code (Imperial) :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.022µF
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Tolerance :
±10%
Thickness :
2.54mm